Závěrečná schůzka projektu Comenius v Polsku

V týdnu od 22. do 26. dubna 2013 se v polském Dzierzoniowe uskutečnila závěrečná schůzka dvouletého multilaterálního projektu Comenius, na kterém se podílí naše škola společně se školami v Polsku, Španělsku a Řecku. SPŠ stavební v Opavě zastupovali celkem dva učitelé (koordinátorka projektu Mgr. Simona Kacířová a vyučující angličtiny Mgr. Monika Justichová) a čtyři studentky stavebních oborů: Petra Vojkůvková, Veronika Hanzlíková ze 2. B, Karolína Pavlíková a Elisabet Vasiliadisová z 1. B.
Vzhledem k tomu, že se jednalo o schůzku poslední, panovala mezi partnery nostalgická nálada a společné chvíle chtěli strávit co nejintenzivněji. Z projektových aktivit je čekalo vyhodnocení ankety na téma Zneužívání internetu. Zúčastnění studenti porovnávali výsledné grafy anonymní ankety, která probíhala na každé škole před závěrečnou schůzkou. Počet respondentů z každé školy byl 50.
Další projektovou aktivitou byla prezentace komiksů, sloganů, plakátů na stejné téma jako anketa, které tvořili opět studenti z každé partnerské školy. Každý z autorů musel popsat své dílo v anglickém jazyce. Studenti si také vyzkoušeli vzájemnou spolupráci při řešení logických počítačových her.
Polská škola pro nás připravila také bohatý doprovodný program. Na hodině robotiky jsme se dozvěděli více o studijních oborech na partnerské škole. Jednodenní výlet do Srebrne Gory, kde se nachází nejrozsáhlejší vojenská pevnost v Evropě, nás obohatil o vědomosti z oblasti vojenské historie. Zajímavá byla také prohlídka významných míst města Dzierzoniowa, kterým nás v angličtině provázeli polští studenti. V neposlední řadě musím také zmínit přátelské přijetí na místních zastupitelských úřadech.
Závěrečná party probíhala v mírně posmutnělé atmosféře, každý z partnerů si uvědomoval, že je to s největší pravděpodobností naposledy, co se vidíme "naživo". Všichni partneři se shodli na tom, že celý projekt proběhl úspěšně a budeme na něj rádi vzpomínat. Také naše studentky hodnotily celý pobyt kladně: " Týdenní výlet v Polsku byl naprosto úžasný, poznaly jsme spoustu nových přátel, procvičily si angličtinu, naučily se i nová slova v polštině, španělštině a řečtině a zhlédly jsme nová místa. S novými přáteli zůstáváme v kontaktu a máme v plánu se s nimi v budoucnu sejít."