Stavaři jsou EKO!

V rámci projektu "Ekologické stavebnictví – generace 3", který realizuje naše škola za finanční podpory Moravskoslezského kraje, měří žáci (kromě jiného) koncentraci CO2 v základních školách. Protože máme pořízeno dost dat, zpracovali jsme je a výsledky prezentovali na 10. ročníku žákovské konference "Prezentace badatelských projektů EVVO". Ta se konala 21. března 2018 na Gymnáziu v Karviné – Nové Město.

Výsledky projektu a prezentace zaujala odbornou porotu pod vedením krajského předsedy Klubu ekologické výchovy Mgr. Martina Dudy natolik, že práci vyhodnotili jako nejlepší. A to je v konkurenci 11 škol z celého Moravskoslezského kraje pěkný výsledek. Naši školu reprezentovali Jakub Macoszek a Vojtěch Vlachynský. Děkujeme a gratulujeme.

Proč naši stavaři měří CO2? Protože z důvodu snižování nákladů na vytápění se budovy utěsňují – výměnou oken, dveří atp. Tato opatření snižují náklady na vytápění, množství spáleného paliva a tím i množství vypouštěných emisí. To je v pořádku. Ale souběžně s tím se zapomíná na přiměřenou výměnu vzduchu v místnostech. Vzduch se rychle vydýchá a je znehodnocen. Proto jsme se rozhodli měřit jeho kvalitu a přemýšlet nad nápravou.