Naši žáci v Českém Krumlově

Ve dnech 12.6. a 13.6. 2014 třída 3.A měla možnost v rámci projektu "Stavebnictví 21" absolvovat dvoudenní exkurzi.

Žáci na exkurzi poznali mimořádný architektonický skvost Český Krumlov, jehož význam potvrzuje zápis města na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Jednu z dominant města tvoří zámecká věž s celým areálem Státního hradu a zámku Český Krumlov. Tento po Pražském hradu druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice jsme navštívili jako první na našem putování Českým Krumlovem. Žáci mohli poznat jak interiéry zámku, tak i jednotlivá nádvoří celého komplexu a zahradu. Barokní zahrada, která je nedílnou součástí zámeckého areálu nás ohromila svou rozlehlostí a překrásnou úpravou. V zahradě jsme se seznámili s letohrádkem Bellarie a před ním situovaným otáčivým hledištěm. Tímto jsme ukončili návštěvu Státního hradu a zámku. Ale ne úplně jelikož naši prohlídku historickým centrem města jsme opět začínali pod zámkem. Zde nás kromě již zmíněné dominanty zámecké věže okouzlilo technicky odvážné a působivé dílo tzv. Plášťový most – krytá třípodlažní chodba postavená na mohutných pilířích v patrech sklenutých, spojující budovy Horního hradu s 5. nádvořím zámku. Pod zámkem jsme si rovněž řekli něco k opevnění města, protože hradby patřily ve středověku vždy k výsadám města. Tento důmyslný systém opevnění tvořily hradební zdi, několik městských bran a bašt. Město Český Krumlov mělo původně devět hlavních městských bran, ovšem do dnešních dnů se dochovala pouze jediná – Budějovická a jen krátký úsek parkánové hradby v Kájovské ulici a bašta u pivovaru. Odtud jsme se přemístili uličkami na náměstí Svornosti, kde jsme se seznámili s budovou radnice. Ta vznikla spojením dvou starších gotických budov. Průčelí zdobí dvoustupňová atika, v jejímž krajním obloučku je zavěšen zvon, který sloužil v minulosti ke svolávání radních na zasedání. Naproti radnice stojí morový sloup s kašnou, o jehož historii jsme si rovněž něco krátce pověděli.

Kromě architektonických památek jsme navštívili výrobní závod CENTROPEN a.s. v Dačicích. Zde žáci prošli celou výrobu popisovačů od lisování plastových dílců z polypropylenu, do kterého se přidává barvivo podle barvy popisovače, přes potisk těchto plastových dílců, který je na principu sítotisku za použití UV barev, dále přes výrobu hrotů, které se na konci výrobního procesu musí vybrousit do správného tvaru, až po výrobu tamponů, konečnou montáž a balení.

Dvoudenní exkurzi jsme zakončili návštěvou pivovaru Budějovický Budvar v Českých Budějovicích. Zde jsme se seznámili s postupem při vaření piva. Hodně nás zaujal zdroj vody – 300 metrů hluboké artéské studny, které zásobují pivovar s velkou vydatností 35 l/s velmi čistou vodou, kterou není nutno nijak upravovat. Zároveň jsme se v teplém slunečném dni, hezky ochladili v místních sklepech, kde ležák českého typu dozrává ("leží") při nízké teplotě 2°C alespoň 60 dní.