Naši studenti na mezinárodní setkání v řecké Soluni

Ve dnech 13. – 19. října 2012 pobývali čtyři studenti a dva učitelé naší školy na partnerské škole v řecké Soluni. Kromě české delegace Řekové hostili také partnery z Polska a Španělska. Schůzka partnerů , v pořadí již třetí, se uskutečnila v rámci projektu Comenius, který probíhá již druhým rokem. Naši školu reprezentovali studenti 4. ročníku Radka Melecká, autorka scének na téma Zneužívání internetu, Tomáš Nevřela a Tomáš Herman, autoři videa na téma Simulace automobilové nehody, a Kateřina Hoffmannová, finalistka soutěže o logo projektu a autorka dotazníku na téma Negativní vlivy internetu. Pedagogický dozor tvořily Mgr. Simona Kacířová, koordinátorka projektu za českou stranu, a Mgr. Jana Langrová, vyučující angličtiny.

Řečtí partneři připravili skutečně bohatý program. Po vřelém slavnostním uvítání ve škole se studenti a kantoři pustili do projektových aktivit. Nejprve se studenti zbavili ostychu při seznamovacích hrách a poté zasedli k počítačům, kde národnostně promícháni vytvářeli komiksy a učili se tvořit online hru. V chemické laboratoři pod vedením zkušené učitelky chemie vykouzlili chemickými pokusy barvy našeho společného loga. Komunikaci v angličtině si studenti procvičovali i při tvoření čokoládových lízátek, která měla zobrazovat rozdílné lidské emoce. Nechyběla také ochutnávka tradičních řeckých specialit, které pro nás uvařili řečtí kolegové osobně. Rovněž přijetí u místního starosty bylo velmi přátelské. Seznámil nás s historií a současností oblasti Kalamarie, okrajové části Soluně, ve které se škola našich partnerů nachází. Velmi jsme ocenili komentovanou prohlídku Soluně z paluby vyhlídkového autobusu a měli jsme také možnost obdivovat památky starověké Makedonie jako je nekropole Filipa Makedonského, archeologické vykopávky a muzeum v Pelle či jeskyně, ve kterých vyučoval slavný Aristoteles, vychovatel Alexandra Makedonského. Historie tu opravdu dýchá z každého kousku země.

A názor našich zúčastněných studentů?

Líbil se nám už 1. den, který jsme trávili ve vídeňském Pratru, kde jsme si krátili čas, než nám poletí letadlo. Paměťové karty našich fotoaparátů se začaly plnit a do zážitků jsme zařadili i tu samotnou cestu letadlem. Vždyť pro některé z nás to byl let úplně první. 

Pobyt v Řecku byl úžasný. Konečně jsme měli šanci vyzkoušet si to, co se ve škole učíme-mluvit anglicky a hlavně domluvit se s neznámým člověkem na neznámém místě. Všichni lidé v Řecku jsou velmi milí a hlavně komunikativní. Studenti i učitelé z partnerské školy se o nás velmi dobře starali a byli hodně pohostinní. Ze začátku jsme si sice neuměli zvyknout na jejich smysl pro zpěv a tanec, ale nakonec se nám jejich způsob života začal líbit. Nechtěli jsme věřit, jak mohou být lidé jiní pouze 1,5 hodiny letu od nás. Všem se velice líbil jejich program. Zhlédli jsme celé město Thessaloniki a také krásnou přírodu a památky v Řecku. Vše bylo opravdu krásné, včetně počasí, které bylo vzhledem k podmínkám v ČR velmi příjemné. Celý zájezd byl pro nás poučný a dal nám hodně zkušeností a také nových známostí. S řeckými studenty, kteří jsou velmi přátelští, si pomocí internetu pořád dopisujeme a rádi bychom se setkali někdy ještě jednou. Jsme rádi, že jsme se mohli výletu zúčastnit teď, ve 4. ročníku, protože nám dal možnost pořádně si odpočinout od příprav na maturity. Kdybychom nemuseli brzy ukončit studium na naší škole, neváhali bychom zase bojovat o místa do výměnných pobytů v projektu Comenius. Je dobré, že projekt dá možnost komukoliv s trochou snahy zúčastnit se výletů, které skrývají ohromné možnosti a zážitky. Tento výlet jsme si užili víc než letní dovolenou. Všem můžeme tuto šanci jen doporučit.Chtěli bychom hlavně poděkovat našim skvělým učitelkám Janě Langrové a koordinátorce projektu Simoně Kacířové za krásný výlet.

 

Tomáš Nevřela ve spolupráci s ostatními studenty