Exkurze ve firmě Grafico

Ve čtvrtek 14. června 2018 jsem navštívili s žáky třídy 2.A (Pozemní stavitelství a konstrukce) tiskárnu Grafico, abychom poznali, jak zde využívají odpadní teplo z tiskových strojů a tepelná čerpadla.

Pan Pavel Trač z firmy Praxis, která celou technologii navrhla, realizovala a stará se o její bezproblémový chod, nejdříve žákům vysvětlil princip tepelného čerpadla a seznámil je s konkrétním řešením v této tiskárně. Pak jsme se šli podívat do strojovny, kde jsme celou technologii viděli - "krabice", které jsou "srdcem" tepelných čerpadel, akumulační nádoby, spoustu trubek spojující vrty, tepelná čerpadla, výparníky, tiskové stroje, akumulační nádoby, a kilometry drátů, které ústí do rozvodové skříně, kde je to fakt husté. Pro oko žádná nádhera, ale pro srdce každého nadšeného technika potěšení.

Jako bonus jsme absolvovali prohlídku, během které jsme se seznámili s jednotlivými stroji v tiskárně a technologiemi, které tiskárna Grafico používá.

Děkujeme panu Tračovi z firmy Praxis a panu Heiderovi z firmy Grafico za výklad a umožnění exkurze, která se konala v rámci projektu "Ekologické stavebnictví - generace 3" podporovaném Moravskoslezským krajem.