Exkurze v OC Breda

Obchodni centrum Breda známe všichni jako návštěvníci. V zimě je nám tam teplo, v létě není příliš horko a vždy tam je čerstvý vzduch. A protože se letos v rámci ekologického projektu "Ekologické stavebnictví - generace 3" zajímáme o kvalitu vzduchu v budovách a tepelné ztráty, rozhodli jsme se s třídou 3.A poznat jaká technika má na starosti tepelnou pohodu v tomto centru.

Dne 14.5.2018 jsme v doprovodu technického manžera Jana Košaře viděli, co je běžným návštěvníkům centra skryto - technické místnosti plné potrubí, čerpadel, kontrolek, kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, vzduchotechniky a zásobníků. Protože je obchodní centrum ještě relativně nové, vše bylo moderní a stále nablýskané. Když jsme procházeli kolem výdechů vzduchotechniky na střeše budovy, cítili jsme svíčkovou od babičky, hranolky i vůni asijské kuchyně. (Asi si dovedete představit jaký hlad jsme ze všech těch vůní dostali.) Pan Košař seznámil žáky s principy fungování techniky, specifiky, záludnostmi, problémy, které museli řešit a vyřešili.

Pro žáky to byla určitě zajímavá zkušenost. Třeba jednou budou pracovat na stejné pozici jako náš průvodce a budou mít na starosti podobnou techniku.

Exkurze se uskutečnila v rámci projektu "Ekologické stavebnictví - generace 3", který financuje Moravskoslezský kraj.