Společná exkurze tříd 2.A, 1.G a 3.G

Ve čtvrtek 9. června jsme všichni společně v časných ranních hodinách vyrazili trochu netradičně mimo území naší republiky k našim severním sousedům – do Polska. Cílem naší jednodenní exkurze byla polská města Osvětim a Krakov.

Exkurzi jsme začínali prohlídkou koncentračních táborů v Osvětimi a Březince. Na těchto místech, kudy prošla opravdu děsivá historie, jsme strávili čas až do půl jedné. Byla to pro nás všechny ohromná lekce dějepisu, úplně jiná, než když si o těch otřesných událostech přečtete pár odstavců v učebnici dějepisu. Měli jsme štěstí na opravdu vynikající průvodce, kteří statistické údaje proměnili v konkrétní tváře lidí s neuvěřitelnými osudy. Ty příběhy se vás nemohly nedotknout. Snad alespoň někteří pochybovači pochopili, jak je důležité znát dějiny, aby se něco podobného, zvlášť v této pro Evropu komplikované době, už nezopakovalo.

Čtvrteční odpoledne jsme také spojili s historií, ale pro tentokrát ne tak temnou. Navštívili jsme polské královské město Krakov. Prohlédli jsme si královské sídlo Wawel, Jagellonskou univerzitu, staré město a spoustu dalších starobylých architektonických památek. Dostali jsme i malou lekci z vlastenectví. Věděli jste třeba, že všichni slavní Poláci, kteří ve svém oboru dosáhli vynikajících úspěchů, darují svá ocenění Polsku a ta jsou vystavena v univerzitním muzeu? K vidění tam tak je několik Nobelových cen, filmový Oskar i zlatá olympijská medaile.

Na závěr jsme měli možnost strávit nějaký čas každý podle svého vkusu. Někdo nakupoval, někdo se občerstvoval, někdo jen tak kochal. Potom nás čekala několikahodinová cesta domů a i tu jsme ve zdraví zvládli. Myslím, že exkurzi jsme si všichni užili a neseme si pěknou vzpomínku.