Odborná exkurze třídy 1.G

V úterý 11. dubna 2017 vyrazila třída 1.G na odbornou exkurzi na Univerzitu Palackého do Olomouce. Cílem byla Přírodovědecká fakulta – katedra geoinformatiky. Tady nás pěkně přivítal vedoucí katedry Prof. Vít Voženílek, který nám pověděl, jak to na jejich katedře chodí, co se tam přesně studuje, kolik mají studentů a jejich uplatnění v praxi. Poté si nás převzal RNDr. Jakub Miřijovský, který nám předvedl bezpilotní systém – dron, konkrétně hexakoptéru. Celý systém nám hezky popsal a ukázal nám ortofota získané pomocí dronu. Studentům ukázal spoustu snímků, u kterých měli určit o jaké místo se jedná, ve kterém ročním období byl snímek pořízen a zhruba v kolik hodin bylo snímkováno. Až na pár výjimek se studentům dařilo. Po dronech jsme si šli poslechnout od Mgr. Stanislava Popelky, co je to Eye-tracking a kde se dá tato metoda uplatnit. Dověděli jsme se, že jde o zařízení pro sledování pohybu očí a někteří si to mohli na vlastní kůži vyzkoušet. Koukali se na pár po sobě jdoucích fotografií a pak po vyhodnocení jsme se nestačili divit, co je na oněch fotkách zaujalo a čeho si třeba vůbec nevšimli. Nutno podotknout, že se dívali na fotky osob, dá se říci, letně oblečených :) Jako poslední se nám představil RNDr. Jan Brus s 3D tiskárnou. Povykládal nám, jak takováto tiskárna funguje, z čeho všeho se dá tisknout a kolik tato hračka stojí. Předvedl nám přímo tisk dvou sopek a mezi tím jsme si mohli prohlédnout všechny modely, které už měli vytištěné, včetně modelu historického centra Olomouce vytištěného z papíru :)

Nabyti vědomostmi jsme z Univerzity Palackého vyrazili na výborný oběd do restaurace Michalský výpad. Obsluha i jídlo výborné! Poté už nás čekala Pevnost poznání.

Jednalo se o interaktivní muzeum vědy, kde se nám představily čtyři bohaté expozice – Věda v pevnosti, Světlo a tma, Živá voda a Rozum v hrsti. Ústřední dominantou expozice Věda v pevnosti je vtipný komiksový příběh na velkoformátových panelech, který vypráví o vzniku impozantní olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie nebo císař František Josef I. V expozici Světlo a tma se objevuje podstata světelného záření a nástrahy, které překonává během pouti prostorem. Přesvědčili jsme se o tom, že díky světelnému záření dokážeme vytvořit elektrický proud nebo rozehrát hudební nástroj. Průvodci expozicí Živá voda nám byli pozoruhodní živočichové v nadživotní velikosti. V jádru koryta řeky jsme navštívili larvy muchniček, jepic a chrostíků, v tůni zase korýše a žábronožku, v pískovně vážku. Pohled skrze mikroskopy nám prozradil, že ne všichni jsou tak strašidelní, jak se na první pohled může zdát. V expozici Rozum v hrsti se nám líbilo asi nejvíce. Čekala nás tam osmimetrová maketa lidského mozku, 3D piškvorky, šachy, logické úkoly i zapeklité hlavolamy a šifry, které otestovaly naše vědomosti a intelekt.

Počasí nám přálo, nálada byla po celou dobu veselá, exkurze zajímavá svými tématy a myslím si, že byla vydařená :) Věřím tomu, že ač to byla má první exkurze s touto třídou, tak určitě ne poslední. 

Ing. Lenka Uhrová