Obhájili jsme loňské prvenství

V pondělí 24. dubna uspořádala Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava finále soutěže Zlepši si techniku. Jde o soutěž v prezentačních dovednostech, určenou žákům základních a středních škol. Účastníci mají k dispozici pouze pomůcky, které si přinesou v rukou či kapsách, a čtyři minuty času. Během nich mají zajímavě předvést a vysvětlit poznatek z vědy nebo techniky.

Přijelo více než 60 studentů a žáků z celého regionu. Ve dvou kategoriích (I. kategorie ZŠ a nižší gymnázia, II. kategorie SŠ) soutěžilo 20 týmů a 5 jednotlivců. Naši školu reprezentoval tříčlenný tým, který tvořili ostřílení borci Jan Gondek a David Hahn ze 3.B a letošní nováček Filip Kollek z 2.B. Jejich vystoupení neslo název Samonosný most podle Leonarda da Vinci. Více než 500 let starý návrh renesančního génia, určený původně hlavně pro vojenství, umožňuje sestavit klenutý most jen z dřevěných trámů či klád, bez jakýchkoli spojovacích prvků. Most lze po použití zase snadno rozebrat.
 

Značné množství materiálu bylo třeba nejen donést na pódium, ale hlavně přepravit vlakem a tramvají z Opavy až na místo soutěže, tedy do auly VŠB-TU v Ostravě. Kluci hravě zvládli obojí. Z praktických důvodů použili místo klád zhruba metr dlouhé dřevěné latě. Zatímco Honza s Davidem stavěli most a prováděli jeho zatěžkávací zkoušku s dobrovolníkem z řad publika, Filip seznamoval publikum s funkcí a historií mostu. Zčásti šlo o mluvené slovo, větší část výkladu ale byla veršovaná a Filip ji zazpíval. 

Svou bezprostředností a nápaditostí kluci zapůsobili na soutěžní porotu natolik, že jim letos opět přiřkla první místo. Blahopřejeme k úspěchu a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Animated GIF ze soutěže "Zlepši si techniku"