Exkurze třídy 4B za krásami Jižní Moravy

Minulý týden ve dnech 14.-15.9. žáci třídy 4B pod vedením třídní učitelky Jany Kolovratové využili poslední slunečné dny a navštívili Lednicko-Valtický areál a jedno z nejhezčích měst Jižní Moravy Brno.

První den žáci odjeli do Podivína, který se nachází 4km od Lednice, kde se ubytovali a následně vyrazili na pěší túru kolem Mlýnského rybníka. Zde mohli obdivovat klasicistní stavbu z dílny Jana Karla Engela, která má půlkruhový půdorys: chrám Tří Grácií, který získal jméno od sochy, která znázorňuje tři obnažené antické bohyně.

Dále žáci pokračovali kolem empírové stavby Nový dvůr, která  není bohužel přístupná. 

Tím nejhezčím místem areálu byl Apollonův chrám, který byl taktéž postaven v empírovém duchu na počátku 19.stol. a od kterého byl krásný výhled na přilehlý Mlýnský rybník, ve kterém se někteří studenti osvěžili od teplého zářijového slunce.

Po krátkém odpočinku se pokračovalo směrem do Lednice, kde žáci ocenili především samotný Lednický zámek, který je zaslouženě zapsán na Seznam světového kulturního dědictví  UNESCO a přilehlý zámecký park.

Po celodenním putování byl již čas na odpočinek, následnou regeneraci a přípravu na zítřejší program.

Ve čtvrtek ráno žáci nasedli na vlak a přesunuli se do Brna.

Z vlakového nádraží vyrazili směrem k Zelnému trhu, uprostřed kterého se nachází kašna Parnas z konce 17.stol., dále šli směrem na Petrov, tedy ke Katedrále svatého Petra a Pavla, která je jednou z  překrásných novogotických dominant města Brna.  Odtud dále pokračovali na hrad Špilberk, který nechal postavit český král Přemysl Otakar II. v pol. 13. stol.

Po prohlídce hradu se žáci přesunuli na prohlídku vily Tugendhat. Tuto vilu postavil architekt Ludvig  Mies van der Rohe na počátku 30.let 20.stol. pro manžele Tugendhatovy a svojí nadčasovostí se řadí mezi architektonické skvosty. Od roku 2001 je vila zapsána mezi Světové kulturní dědictví UNESCO. Samotná vila a přilehlá zahrada studenty nadchla a po prohlídce odcházeli plni dojmů a nově nabitých informací.

Touto prohlídkou skončila poslední exkurze třídy 4B a protože další den na žáky opět čekala škola a vyučování museli se vrátit do reality a odjet směr Opava. Celý výlet proběhl ve skvělé náladě, proto všem žákům patří velký dík.