Čtenářský maraton

V těchto dnech slavíme 30 let od pádu komunistického režimu. Naši žáci dobu socialismu nezažili. Naštěstí nejsou poznamenáni lží, přetvářkou, udavačstvím, politickou propagandou jedné strany, zkrátka nesvobodou, pocitem vnějšího vězení, ve kterém si můžeme najít jen tu svou vnitřní svobodu. Jsme rádi, že to tak je, ale myslíme si, že by si měli být vědomi nebezpečí, které totalita přináší. Jen tak se snad ochrání před nástupem další totality.

A proto naše učitelka literatury, historie a občanské nauky Mgr. Marcela Hadamčíková přišla s nápadem uspořádat čtenářský maraton. Ten se konal na půdě naší školy (a to doslova) od 8 hodin rána 28. listopadu do 8 hodin rána 29. listopadu 2019. Během čtenářského maratonu se četly knihy autorů Ireny Douskové (Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák) a Petra Šabacha (Hovno hoří, Občanský průkaz a Babičky). Knihy četli zejména naši žáci, ale přivítali jsme také řadu hostů - Mgr. Gabrielu Mathiasovou ze ZŠ Šrámkova s jejími žáky, Ing. Jaroslava Kaniu, náměstka hejtmana MSK, Doc. Miroslava Černého, spisovatele, cestovatele a vysokoškolského pedagoga, Davida Bátora, básníka, Bc. Hanu Brňákovou, náměstkyni primátora a Milana Freiberga, aktivního a zapáleného člověka Opavska.

Všechny čtené knihy měly společný námět - ukazovaly marasmus doby před revolucí, a to odlehčenou a humornou formou, která je žákům bližší než výklad o historických událostech.

Děkujeme všem organizátorům (Marcela Hadamčíková, Petra Kafková, Zita Lebedová) a všem žákům, kteří se s radostí aktivně zapojili.